Kriminalistai reikalauja iškelti baudžiamąją bylą aukštiems policijos ir prokuratūros pareigūnams

Teisės projektų ir tyrimų centras informuoja, kad pirmadienį Generalinėje prokuratūroje įregistruotas septynių policijos pareigūnų pareiškimas. Tai yra Lietuvos teisinėje praktikoje precedento neturintis įvykis. Pareigūnai reikalauja pradėti baudžiamąjį procesą prieš Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovus, Kauno apygardos vyriausiąjį prokurorą ir policijos generalinio komisaro pavaduotoją.
Lietuvos policijos profesinė sąjunga informuoja, kad neturėdami kitos išeities Kalvarijos policijos komisariato kriminalistai kreipėsi į generalinį prokurorą, prašydami pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojo Edvardo Bukotos, to paties komisariato viršininko Kęstučio Kalinausko, o taip pat Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro Kęstučio Betingio ir Policijos departamento generalinio komisaro pavaduotojo Visvaldo Račkausko veiklos.
Teisės projektų ir tyrimų centras teigia, jog Kalvarijos kriminalistai persekiojo kontrabandininkus ir vieno iš jų sodyboje buvo užpulti grupės nusikaltėlių. Pareigūnai teigia išsiaiškinę, kad sodybos šeimininkas veikia kartu su apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotoju, atsakingu už kriminalistų darbą.
Kontrabanda įtariamo asmens sodyboje kriminalistai rado senokai iš policijos dingusį naktinio matymo prietaisą, kurį, pasak šeimininko, jam atgabeno jo geras draugas policijos komisariato viršininko pavaduotojas. Kriminalistų surinkti duomenys parodė, kad šis pareigūnas, be kita ko, praėjusių metų Kovo 11-osios valstybinių švenčių dieną kartu su minėtos sodybos šeimininku organizavo valstybinio miško vagystę ir joje pats aktyviai dalyvavo, teigiama pranešime.
Surinkę įrodymus, pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą ir rengėsi pateikti įtarimus kaltiems asmenims. Tačiau šie septyni policijos pareigūnai susidūrė su komisariato viršininko pavaduotojo išsisukinėjimu, melu, o taip pat su komisariato vadovo, apygardos vyriausiojo prokuroro ir generalinio komisaro pavaduotojo trukdančiu neveiklumu arba su šiurkščiu atviru spaudimu.
Teigiama, kad nusikalstamų veikų vykdytojus apygardos prokuratūra išgelbėjo nuo rimtos atsakomybės. Kriminalistų teigimu, valstybinio miško vagystę organizavęs ir vykdęs policijos viršininko pavaduotojas net nebuvo atiduotas teismui. Išnaudoję visas galimybes gintis policijos sistemos viduje, septyni kriminalistai ėmė ginti savo tiesą ir teises iki šiol nenaudotu būdu – prašydami pagal jų surinktus įrodymus neteisėtai besielgiantiems ir jiems dirbti trukdantiems aukštiems teisėsaugos pareigūnams iškelti baudžiamąją bylą dėl kliudymo vykdyti ikiteisminį tyrimą, dėl didelę žalą valstybei, policijos ir visos teisėsaugos autoritetui padariusių piktnaudžiavimų tarnybine padėtimi bei dėl pareigų neatlikimo.
Teisės ekspertų nuomone, Lietuvoje tokios bylos perspektyva yra sudėtinga, nes šalyje nėra specialaus piliečiams atskaitingo teismo ir specialaus nepriklausomo prokuroro, kuris nagrinėtų prokurorų ir kitų aukštų pareigūnų veikas, todėl dabar pati prokuratūra sprendžia dėl savo pačios darbuotojų.
Septynių kriminalistų atstovo advokato Kęstučio Čilinsko manymu, šiuo metu prokuratūroje vyksta permainos, vienas prokuroras jau patrauktas atsakomybėn už pareigų neatlikimą, todėl septynių kriminalistų bylai yra teisinės perspektyvos.
Policijos departamente sudaryta darbo grupė, kuri aiškinsis aplinkybes
Policijos departamente jau šių metų pradžioje buvo gautas Kalvarijos kriminalistų prašymas pareikšti nepasitikėjimą E. Bukota. Šį prašymą Policijos departamentui perdavė Marijampolės aps. VPK viršininkas, dėl jo buvo nedelsiant atliktas tarnybinis patikrinimas.
Tarnybinio patikrinimo metu Marijampolės aps. VPK viršininko pavaduotojo E. Bukoto veiksmuose tarnybinės atsakomybės nenustatyta, tačiau jo reputacija ir doroviniai principai tyrėjams sukėlė abejonių. Visa medžiaga tolimesniam stebėjimui buvo perduota Lietuvos kriminalinės policijos biuro Korupcijos kontrolės valdybai, o Marijampolės aps. VPK viršininkas išklausytas Policijos departamente.
Policijos generalinis komisaras Marijampolės aps. VPK viršininkui K.Kalinauskui nurodė imtis priemonių, kad kilęs konfliktas neturėtų įtakos pareigūnų tarnybinei veiklai, kad būtų užtikrinti visaverčiai tarnybinio pavaldumo santykiai bei eliminuota galimybė neteisėtomis priemonėmis daryti poveikį nepasitikėjimą pasirašiusiems Kalvarijos PK pareigūnams.
Tačiau atsižvelgiant į tai, kad šie nurodymai nebuvo vykdomi pakankamai greitai ir problema nebuvo išspręsta, Policijos departamente buvo sudaryta darbo grupė, kuri rytoj planavo išvykti į Marijampolę aiškintis konflikto priežastis ir atlikti Marijampolės aps. VPK kriminalinės policijos veiklos patikrinimą.
Po šios dienos pareiškimo, darbo grupei papildomai nurodyta tirti ir šios dienos pareiškime nurodytas aplinkybes, kiek tai leidžia jų kompetencija.

Šaltinis www.DELFI.lt


Įrašas paskelbtas temoje Kalvarijos policininkų byla. Išsisaugokite pastovią nuorodą.