Vyriausybė – prieš K.Čilinsko projektą

Seimo nariui Kęstučiui Čilinskui šiomis dienomis iš Vyriausybės buvo atsiųstas Vyriausybės nutarimas, kuriuo nepritariama šio Seimo nario projektui naikinti Seimo nutarimą dėl prioriteto suteikimo celiuliozės gamyklos statybai.

Pasak Kęstučio Čilinsko, jis numatė, kad toks nutarimas bus priimtas, nes domėdamasis šio klausimo svarstymo eiga, iš pareigūnų neoficialių užuominų suprato, jog dėl lengvatų celiuliozės gamyklos statybai yra didelis lobistų ir kai kurių Alytaus regiono politikų spaudimas.

K.Čilinsko nuomone, šis Vyriausybės sprendimas įrodo kur link juda valstybės valdymas. Nutarimas dėl valstybinės reikšmės, t.y., dėl lengvatų celiuliozės gamyklos statybai buvo priimtas 2002 metais tuometinio Ekonomikos komiteto vadovo, o vėliau – Ūkio ministro V. Uspaskich teikimu. Po to, kai dėl problemų su tarnybine etika V.Uspaskich neteko postų, Vyriausybė, 2005 m. pabaigoje pateikė Seimui nutarimo projektą, kuriuo naikintinas V.Uspaskich inicijuotas nutarimas. Pasak K.Čilinsko, Vyriausybė nurodė ekspertines išvadas apie tai, kuo bus Lietuvos ūkiui žalinga celiuliozės kombinato statyba. Tuomet Vyriausybės pateikto projekto priėmimas Seime buvo nustumtas, o vėliau, teigia K.Čilinskas, Vyriausybėje ir Ūkio ministerijoje keitėsi politikai ir požiūris į viešą interesą. Pirmenybė atsirado tokiems sandėriams kaip dėl “Alitos” ar dėl LEO LT: neteisėtai, be konkurso, be skaidraus privatizavimo, nuostolingai valstybei, verslui ir gyventojams perleidžiamas į oligarchų rankas valstybės turtas.

Tuo po išrinkimo į Seimą praėjusių metų pabaigoje, atsižvelgdamas į Dzūkijos žmonių susirūpinimą, K.Čilinskas pateikė projektą, kuriuo dar kartą buvo Seimo siūloma atsisakyti celiuliozės gamyklos protegavimo. K. Čilinskas savo pasiūlymą motyvavo tuo, jog lengvatų suteikimas celiuliozės verslininkams yra nemotyvuotas, o gamyklos statyba galėtų būti vykdoma, jei neprieštarautų vietovės bendruomenė. Be to, Kombinato statyba, Seimo nario nuomone, ne tik sukeltų Nemuno žemupio ir Baltijos pakrantės užteršimo pavojų, bet ir paskatintų miškų kirtimą, o statistikos duomenimis jų Lietuvoje, lyginant su kitomis Baltijos šalimis ir taip daugiausiai išnaikinta. K.Čilinskas nurodė į Vyriausybės surinktą informaciją, pagal kurią iš karto po V.Uspaskich inicijuoto nutarimo priėmimo į Lietuvą buvo atvykęs celiuliozės verslininkas iš Rusijos ir nusprendė, kad rimtam kombinatui Lietuvoje per maža miškų. Todėl, teigia K.Čilinskas, projekto iniciatorius, galbūt, vilioja galimybė pigiai įsigyti didelį žemės plotą vaizdingose Alytaus apylinkėse.

K.Čilinskas nurodo, kad pats pirmasis neseniai priimto Vyriausybės nutarimo punktas parodo, kas rūpi Vyriausybei ir celiuliozės kombinato statybos Dzūkijoje lobistams: “Valstybinės svarbos projekto statusas suteikia teisę išnuomoti valstybinę žemę be aukciono ir sudaro galimybę paimti žemę iš privačios žemės savininkų projektui įgyvendinti”.

Tokių lengvatų suteikimas anoniminiams celiuliozės verslininkams, pasak K.Čilinsko, yra nesuderinamas nei su Konstitucija, nei su Vyriausybės patvirtintomis programomis, nei su gyventojų interesais.

Gavęs šį Vyriausybės nutarimą, galutinį sprendimą dėl K.Čilinsko pateikto projekto priims Seimas.

Šaltinis: Bernardinai.lt


Įrašas paskelbtas temoje Darbas Seime. Išsisaugokite pastovią nuorodą.