Čilinskas: Kedžio gynėjų veiksmai – Lietuvos tragedija

Su tariamu pedofilijos tinklu Lietuvoje kovojusio Drąsiaus Kedžio gynėjų veiksmai, t. y. trukdymas įvykdyti teismo sprendimą, yra Lietuvos tragedija, vedanti teisinio nihilizmo link, įsitikinęs advokatas Kęstutis Čilinskas.

„Mes niekada negyvensime teisinėje ir teisingoje valstybėje, jei patys pažeisime Konstituciją ir įstatymus. Šiuo atveju įstatymas yra aiškus: teismo sprendimai yra visiems privalomi, o už trukdymą vykdyti teismo sprendimą numatyta baudžiamoji atsakomybė. Tai, kad teisinis mechanizmas nebeveikia, yra Lietuvos tragedija. Galiu prognozuoti gana sudėtingą situaciją ateityje“, – 15min.lt sakė teisininkas.

Kaip jau buvo rašyta, praėjusį penktadienį Kėdainių apylinkės teismas paskelbė sprendimą, kuriuo atidavė D.Kedžio dukters globą jos motinai Laimutei Stankūnaitei. Tačiau su tokiu teismo sprendimu nesutinkantys mirusiojo ir jo šeimos gynėjai protestuodami apsupo Kedžių bei Venckų namus ir į juos neleido pakliūti antstoliui. Neleista ir pirmadienį mergaitės nuvežti į seniau suplanuotą susitikimą su mama.

Tai, kad teisinis mechanizmas nebeveikia, yra Lietuvos tragedija. Galiu prognozuoti gana sudėtingą situaciją ateityje.K.Čilinsko įsitikinimu, protestuojantieji „paneigia galimybę per teismą pasiekti tiesą“. Jie esą nesusimąsto, kad jei patys kreiptųsi į teismą ir teismas priimtų, jų manymu, teisingą sprendimą, jie norėtų, kad šis sprendimas būtų vykdomas.

„Žmogaus teisių gynimas, pilietiškumas ar pilietinės visuomenės turėjimas yra paremtas teise. Siekimas įgyvendinti konstitucines teises yra pilietinės visuomenės požymis. Šiuo atveju, kai trukdoma įvykdyti teismo sprendimą ir, pavyzdžiui, trukdoma antstoliui įvykdyti savo darbą, tai yra ne konstitucinis, bet antikonstitucinis veiksmas“, – pabrėžė teisininkas.

Jis taip pat priminė, kad panaši situacija, kai viena protestuotojų minia pasisakydavo už vieną poziciją, kita protestuotojų minia – už kitą, maždaug prieš 150 metų buvo Jungtinėse Valstijose. „Tada žmonės suprato, kad teismo, kad ir koks jis būtų, sprendimai turi būti vykdomi“, – sakė K.Čilinskas.

Padėtų prisiekusiųjų ar tarėjų institutas

Advokato įsitikinimu, vienintelė galimybė išvengti panašių situacijų ateityje – įvesti šalyje prisiekusiųjų ar teismo tarėjų institutą, kai žmonės dalyvauja vykdant teisingumą. „Tada teisingumas būna patikimesnis, žmonės labiau pasitiki teismais, nes patys juose dalyvauja. Vienintelė išeitis dabar – įvesti kurį nors iš minėtų institutų, nes kitaip galime atsidurti tragiškoje situacijoje, kai iš esmės žmonėms nebebus net prasmės kreiptis į teismą, nes kažkas galės ateiti ir užprotestuoti, kad teismo sprendimas nebūtų vykdomas“, – aiškino K.Čilinskas.

Be to, teisininkas akcentavo, kad pagal Civilinio proceso kodeksą visi asmenys privalo vykdyti antstolio nurodymus. Asmenys, neleidžiantys antstoliui atlikti savo pareigų, gali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn. K.Čilinskas taip pat atkreipė dėmesį, kad privalo būti imtasi priemonių, jog visos kliūtys, trukdančios vykdyti teismo sprendimą, būtų pašalintos.

„Matosi, kad antstolis nebedrįsta vykdyti teismo sprendimo, tačiau ir neatlieka veiksmų, kuriuos turi atlikti. Galbūt, jei jis tuos veiksmus atliktų ar imtųsi tų priemonių, kurios turi būti, patys žmonės nebeprotestuotų, suprastų, kad teisiškai elgiasi neteisėtai. Jiems būtų paaiškinta, kokia baudžiamoji atsakomybė numatyta už jų veiksmus ir pan. Reikėtų pereiti į teisinę, o ne į emocinę kalbą“, – sakė advokatas.

Kaip sakė K.Čilinskas, šiuo metu svarbiausia užtikrinti, kad veiktų Konstitucija, įstatymai ir teismo institucijos. „Prisiminkime šios istorijos pradžią: D.Kedžio istorija prasidėjo nuo to, kad institucijos neveikė taip, kaip turėjo veikti. Todėl ir prasidėjo visa tragedija. Dabar vyksta vėl tas pats. Vėl neveikia institucijos, kaip turi veikti. Taigi turime amžiną ratą, kai nebeveikia teisinės institucijos. Vienu atveju neveikia dėl, vadinkime, pedofilų kaltės, antru atveju dėl pedofilijos priešininkų kaltės. Bet kuriuo atveju institucijos nebeveikia, įstatymai nebeveikia, nebėra teisinės valstybės“, – apgailestavo teisininkas.

Lina Balsytė

Šaltinis:  www.15min.lt


Įrašas paskelbtas temoje Demokratinė ir teisinė valstybė, POZICIJA. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *