Čilinskas siūlo griežtinti parlamentarų etikos reikalavimus

Cilinskas.KSeimo narys Kęstutis Čilinskas penktadienį įregistravo Seimo statuto pataisas, skirtas Seimo narių etikos reikalavimams griežtinti.

Iki šiol, pasak K.Čilinsko, Seimo nario nebuvo galima rimtai nubausti už tai, kad jis padaro grubius etikos ir įstatymų pažeidimus – pasirodo darbe neblaivus arba supainioja viešus interesus, kuriuos turėtų ginti, su savo privačiais.

Įregistruotame projekte numatoma, kad Seimo nariui pasirodžius neblaiviam Seime arba Seimo nariui pažeidusiam Viešųjų ir privačiųjų interesų valstybės tarnyboje derinimo įstatymą, to mėnesio atlyginimas turi būti mažinamas vienu trečdaliu. Be to, pagal projektą už pasirodymą Seimo posėdžių salėje neblaiviam arba už rekomendacijų nevykdymą interesų konflikto atveju, Seimo narys turi būti šalinamas iš posėdžio.

K.Čilinsko teigimu, reikalauti iš Seimo narių atsakomybės yra sunku, nes Seimo narių patvirtintame Seimo Statute atskirai nebuvo įtvirtinta Seimo nario prievolė laikytis elgesio taisyklių. Todėl projekte siūloma Seimo statutą papildyti straipsniu, kuris nustato Seimo nario prievolę nežeminti Seimo nario vardo, elgtis pavyzdingai ir laikytis reikalavimų, nustatytų Seimo statute, Valstybės politikų elgesio kodekse bei kituose teisės aktuose.

Be to, projektu nustatoma, kad Seimo narys neturi pasirodyti neblaivus Seime ar kitoje viešoje vietoje. Seime neturi būti prekiaujama alkoholiniais gėrimais. Seimo narys neturi darbo metu vartoti alkoholinių gėrimų, išskyrus tarptautinio diplomatinio protokolo numatytus atvejus.

Pasak K.Čilinsko, Seimo Etikos ir procedūrų komisija nėra veiksminga, nes sudaryta vien politinio atstovavimo pagrindu. Tuo ji skiriasi nuo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos, kuri yra depolitizuota, Komisijos nariai turi autoritetą visuomenėje, o Komisijoje dirba kvalifikuoti teisininkai. Vadinasi, teigia K. Čilinskas, susidaro neadekvati situacija: žemesnio lygio institucijų politikų ir pareigūnų elgesį vertina kvalifikuota, nuo politikų nepriklausoma institucija, o pačios aukščiausios institucijos – Seimo – politikų elgesį vertina jie patys.

K. Čilinsko nuomone, siekiant bent kiek sustiprinti pasitikėjimą Seimu, reikėtų pataisų, užtikrinančių, kad komisijos sprendimuose būtų ne vien politiniai, bet ir teisiniai bei etiniai motyvai, kad komisijos sprendimai būtų kvalifikuotesni.
Todėl Seimo nario projektu numatoma, kad komisiją sudarys ne tik Seimo nariai, bet ir nepriekaištingos reputacijos visuomenės atstovai, iš jų nemažiau kaip pusė – turintys aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą. Siekiant garantuoti didesnį Komisijos nepriklausomumą nuo valdančių partijų, nustatoma, kad komisijos pirmininką renka ir teikia Seimui tvirtinti opozicinės frakcijos.

 

Šaltinis: Alfa.lt, UAB „ALFA MEDIA“


Įrašas paskelbtas temoje Darbas Seime. Išsisaugokite pastovią nuorodą.