V.Pociūno našlė teisme siekia, kad prokurorai atnaujintų tyrimą

Baltarusijoje paslaptingomis aplinkybėmis žuvusio Lietuvos pulkininko ir diplomato Vytauto Pociūno našlė Liudvika Pociūnienė siekia, kad ikiteisminio tyrimo teisėjas Generalinę prokuratūrą įpareigotų atnaujinti tyrimą dėl karininko žūties.

Vilniaus miesto 2-ajam apylinkės teismui adresuotame L.Pociūnienei atstovaujančio advokato Kęstučio Čilinsko skunde prašoma ne tik atlikti papildomas ekspertizes, bet ir medžiagą perduoti tirti kitam Generalinės prokuratūros prokurorui.

K.Čilinskas skundą dėl prokurorų nutraukto ikiteisminio tyrimo bei jo neatnaujinimo penktadienį ketina įteikti ikiteisminio tyrimo teisėjui. Kaip žinoma, dar liepos 13-ąją prokurorai nusprendė neatnaujinti tyrimo dėl V.Pociūno žūties, nes dėl diplomato žūties esą jau atsakyta į visus klausimus.

K.Čilinskas: siekta įrodyti, kad iškrito, o ne buvo išstumtas

„Manome, kad ikiteisminis tyrimas buvo atliktas pažeidžiant Baudžiamojo proceso kodekso reikalavimus – tyrimas turi būti objektyvus ir visapusiškas, – ketvirtadienį DELFI teigė L.Pociūnienei atstovaujantis K.Čilinskas. – Be to, turi būti išnaudojamos visos įstatyme numatytos galimybės įvykiui išaiškinti. Mūsų manymu, tyrimas buvo nepilnas ir neobjektyvus, ir visos galimybės – neišnaudotos. Galima sakyti, kad siekta įrodyti, jog V.Pociūnas iškrito pats, o nebuvo išstumtas per prievartą“.

Advokatas skunde taip pat nurodo, kad byloje esantys duomenys, patvirtinantys išvadą, jog V.Pociūnas buvo išstumtas, iš esmės nelaikomi net įrodymais bei nevertinami. Teismo prašoma įpareigoti prokurorus paskirti papildomas ekspertizes, kurios gali įrodyti, kad pulkininkas buvo prievarta išstumtas per langą ir priešinosi.

„Be to, manome, kad tyrimas yra nepilnas, nes nebuvo ištirti įrodymai, kurie galėtų patvirtinti, kad V.Pociūnu norėta atsikratyti, atimti gyvybę dėl tyrimų, kuriuos jis atliko dirbdamas Valstybės saugumo departamento valdybos viršininku, – sakė K.Čilinskas. – Tokios abejonės yra išreikštos yra ir Seimo nutarime. Tuo tarpu Seimas neturi kompetencijos tirti nusikaltimus, o prokuratūra į visa tai net neatsižvelgė bei nevertino įrodymų“.

Tyrimą turėtų atlikti ne VSD apdovanotas prokuroras

K.Čilinskas įsitikinęs, kad papildomą ikiteisminį tyrimą turėtų atlikti su V.Pociūno žūties tyrimu nesusijęs prokuroras.

„Aiškiai matyti, kad su tyrimu susiję prokurorai turi gilų įsitikinimą ir stengėsi jį apginti viso tyrimo metu, – tvirtino advokatas. – Kaip žinoma, buvo sukurta jų versija, kad V.Pociūnas iškrito stovėdamas ir besišlapindamas, nors visi įrodymai tai paneigia. Ir dar – tyrimą atlikęs prokuroras buvo apdovanotas VSD vadovo Arvydo Pociaus už nuopelnus būtent tuo laikotarpiu, kai vyko tyrimas“.

Jo nuomone, prokurorai turėtų išsiaiškinti, kodėl V.Pociūnas buvo išprašytas iš VSD, kokia informacija jis disponavo bei kokius tyrimus atliko.

„Manome, kad šie prokurorai negali priimti kitokio nutarimo nei jį yra priėmę, todėl papildomas tyrimas turi būti atiduotas kitiems“, – pabrėžė L.Pociūnienei atstovaujantis advokatas.

Jeigu teismas nepatenkintų V.Pociūno našlės prašymo, ji dar galėtų sprendimą apskųsti teismo pirmininkui.

Atnaujinti tyrimą dėl buvusio Valstybės saugumo karininko žūties Generalinę prokuratūrą ragino ir prezidentas Valdas Adamkus. Prieš tai atliktas prokurorų tyrimas jam taip pat buvo sukėlęs abejonių.

Ant palangės rasti tik rankų pirštų pėdsakai

DELFI primena, kad versijos, jog su V.Pociūnu galėjo būti susidorota dėl to, kad jis prieš dvejus metus bandė užčiuopti galimus VSD vadovybės, aukštų politikų ir su Rusija glaudžiai susijusių įtakingų verslininkų neskaidrius ryšius, Generalinė prokuratūra net netyrė.

L.Pociūnienė vylėsi, kad prokurorai ryšis pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Lietuvai nusipelniusio V.Pociūno apšmeižimo po mirties. Tačiau prokurorai pareiškė nieko negalį apkaltinti, nes tokia versija esą buvo tiriama.

L.Pociūnienei abejonių sukėlė ir mikropluošto tyrimo duomenys – V.Pociūno panagėse rastas mikropluoštas yra svetimo žmogaus. Buvo atliktos tragišką vakarą su karininku bendravusių asmenų ekspertizės, tačiau po jų paaiškėjo, kad rasti pėdsakai jiems nepriklauso.

„Keista, kad ekspertams net nebuvo užduotas klausimas, iš kur mikropluoštas galėjo atsirasti, – abejonėmis anksčiau dalijosi L.Pociūnienė. – Iš niekur pluoštas neatsiranda, galbūt jis į kažką buvo smarkiai įsikibęs, kai Vytą bandė išstumti per langą?“

Ji taip pat pabrėžė, kad ant palangės buvo rasti tik rankų pėdsakai – nei kojų, nei kitų biologinės kilmės pėdsakų nerasta.

„Labai keista, kad ant palangės nėra slydimo pėdsakų, juk žmogus negalėjo kaip paukštis išskristi, – sakė našlė. – Jeigu jis slydo, jei savaime iškrito, turėjo išlikti pėdsakai“.

Prašyme atnaujinti ikiteisminį tyrimą L.Pociūnienė taip pat buvo nurodžiusi, kad pirštų pėdsakai buvo nagrinėjami tik identifikavimo požiūriu, tačiau jų atsiradimo aplinkybės, modeliavimas pagal slydimo pėdsakus buvo palikti nuošaly – išvis nenagrinėtas.

Pasak jos, byloje įvairių ekspertizių rezultatai nesuvesti į visumą. Baltarusijos ir Lietuvos medicinos ekspertai byloje neatsako, ar ant V.Pociūno kūno yra grumtynių pėdsakų.

Neturėjo duomenų, kad Baltarusijoje būtų grasinta

Valstybės saugumo karininkas V.Pociūnas žuvo pernai rugpjūčio 23 dieną apie 2.15 val., kai iškrito pro viešbučio devinto aukšto langą Breste. Baltarusija dėl šio įvykio neiškėlė bylos – iš karto po įvykio buvo pareikšta, jog įvyko nelaimingas atsitikimas.

Lietuvos generalinė prokuratūra, gavusi kompleksinio biomechaninio objektų tyrimo išvadą, kurioje nenustatyta požymių ir pėdsakų, patvirtinančių, jog VSD karininkas buvo pašalinėmis jėgomis išstumtas arba išmestas per langą, bylą nutraukė.

Prokurorai konstatavo, jog V.Pociūno mirtis įvyko ne dėl kitų asmenų padarytos nusikalstamos veikos, o dėl nelaimingo atsitikimo.

Tyrimo metu prokurorai nustatė, kad V.Pociūnas per viešbučio „Inturist“ devintojo aukšto pravertą kambario langą iškrito savaime. Pro langą jis krito gyvas, o visi sužalojimai susidarė kūnui nukritus iš didelio aukščio ir atsitrenkus į kietus paviršius.

Sužalojimų, kurie galėjo atsirasti užpuolimo ar grumtynių metu, nerasta.

Byloje priimant procesinį sprendimą atsižvelgta į VSD ir URM pateiktą informaciją, jog nėra jokių duomenų, kad V.Pociūnui dirbant Baltarusijoje būtų grasinta susidorojimu.

Dainius Sinkevičius,
www.DELFI.lt


Įrašas paskelbtas temoje Vytauto Pociūno byla. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *